Кафедра урології, нефрології та андрології імені проф. А.Г. Подрєза |
![]() |
НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНА РОБОТА Навчально-педагогічна робота проводиться на базі 8 відділень Обласного клінічного центру урології і нефрології ім. В.І. Шаповала та Університетської клініки, полягає в підготовці студентів 4-го, 5-го та 6-го курсів за спеціальністю «Лікувальна справа» з дисциплін «Урологія» та «Нефрологія». Для студентів 5-го року навчання елективним є курс «Андрологія», для студентів 6-го року навчання – елективні курси «Ендоскопічні технології в медицині», «Основи трансплантології», «Актуальні питання нефрології». На кафедрі діє студентський науковий гурток з андрології.
З метою підготовки до ліцензійного тестового іспиту «КРОК—2» проводяться тренінги студентів для вивчення бази тестових завдань з урології, андрології та нефрології. Розроблено й упроваджено в педагогічний процес низку методичних матеріалів для студентів і лікарів-інтернів.
На базі кафедри здійснюється навчання лікарів-інтернів, які мають змогу отримувати знання на базі відділень ХОКЦУН ім. В. І. Шаповала. Також для лікарів-інтернів як суміжні цикли викладаються курси «Трансплантологія», «Невідкладна урологія», «Урологія».
На кафедрі здійснюються курси спеціалізації фахом «Нефрологія». Проводяться курси тематичного удосконалення «Ураження нирок у практиці сімейного лікаря», «Малоінвазивні методи лікування в урології», «Чоловіче безпліддя», «Еректильна дисфункція та еякуляторні порушення».
НАПРЯМКИ НАУКОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ Співробітниками кафедри вивчаються та впроваджуються у практичну медицину нові методи малотравматичного лікування урологічних хворих. Було продовжено впровадження у практику лапароскопічних ретроперитонеальних втручань: ретроперитонеоскопічної пластики мискосечовідного сегменту, лапароскопічних нефректомій, резекції пухлини нирки з тепловою ішемією та зеро- ішемією, SMART-операції, вперше серед країн СНД впроваджено лазерну мікроперкутанну нефролітотрипсію, ендопієлотомію та кістоскопію, ретроперитонеальну нефропексію за допомогою проленової сітки та пластика мискосечоводного сегменту було впроваджено вперше в Украіні. Також продовжувалося дослідження можливостей і впровадження лапароскопічних радикальних нефректомій, нефруретеректомій, та мануально-асистованих нефректомій і нефруретеректомій. Впроваджено лазерну лапароскопічну резекцію пухлин нірок без теплової ішемії.
Розроблені нові методики уретерокалікоанастомозу, проводилася оптимізація лікування хворих з внутрішньовенозною інвазією рака нирки при видаленні пухлинних тромбів з нижньої порожнистої вени. Розроблена методика прогнозування кровотечі при венакаватромбектомії. У клінічну практику впроваджена нова модифікація аутотрансплантації нирки. Опанована методика інтракорпоральної резекції нирки з перфузійною гіпотермією.
Досліджуються можливості діагностики хронічної хвороби нирок на ранніх стадіях представниками інших спеціальностей (ендокринологами, кардіологами, терапевтами та лікарями загальної практики-сімейної медицини) до яких в першу чергу звертаються пацієнти, що входять до групи ризику розвитку хронічної хвороби нирок. Співробітники кафедри займаються вивченням факторів ризику розвитку серцево-судинних захворювань у пацієнтів з хронічною хворобою нирок. Розроблюється сучасний підхід до корекції білково-енергетичної недостатності у пацієнтів на нирковозамісній терапії. Досліджуються можливості корекції анемії з використанням еритропоетинів у пацієнтів з діабетичною нефропатією на гемодіалізі та перитонеальному діалізі. Проводяться наукові розробки методики ранньої діагностики вторинного амілоїдозу нирок у пацієнтів зі стійким нефротичним синдромом на підставі патоморфологічної діагностики ниркового біоптату.
Проводиться оптимізація діагностики і лікування пацієнтів з хронічною дисфункцією трансплантату після родинної трансплантації нирки. Досліджуються можливості додіалізної трансплантації у пацієнтів з хронічною хворобою нирок. Проводиться оптимізація діагностики та лікування аномалій судин нирки у пацієнтів зі стійкою артеріальною гіпертензією.
Протягом 2020 року співробітниками кафедри на базі відділень ОКУЦН ім. В.І. Шаповала проводилися 4 міжнародних багатоцентрових клінічних дослідження фармакологічних препаратів.
ОСНОВНІ НАУКОВІ ЗДОБУТКИ За останні 5 років за результатами наукових досліджень було захищено 4 докторські та 6 кандидатських дисертацій. надруковано 4 монографії, опубліковано більше 500 статей і тез доповідей у фахових вітчизняних і зарубіжних журналах. Виконуються 4 докторських та 2 кандидатські дисертації.
Результати кафедральних наукових досліджень одержали визнання не лише в нашій країні, але й були представлені на наукових форумах в Італії, Швейцарії, Туреччині, Данії, Швеції. Учені кафедри стали членами європейських асоціацій урологів, репродуктологів і урорадіологів, залучені до виконання європейських багатоцентрових наукових програм. Деякі співробітники пройшли стажування в провідних клініках Європи (Швеція, Італія, Данія, Бельгія, Швейцарія, Фінляндія).
Кафедра співпрацює з відділеннями Обласного клінічного центру урології і нефрології ім. В.І. Шаповала, співпрацює з кафедрами ХНМУ та Університетською клінікою, Клінікою репродукції О.М. Феськова, Інститутом нефрології НАМН України, Національним Інститутом раку НАМН України, з європейськими клініками Gemeinschaftskrankenhaus Havelhöhe (Берлін, Німеччина), Spine cenetr of Zurich (Швейцарія), з Тебрізьким університетом медичних наук (Іран), Західно-Казахстанським медичним університетом ім. Марата Оспанова. ЛІКУВАЛЬНА РОБОТА Лікувальна робота проводиться співробітниками кафедри базі 10 клінічних відділень Обласного клінічного центру урології і нефрології ім. В.І. Шаповала та на базі Університетської клініки ХНМУ. 6 відділень ОКЦУН очолюють професори та доценти кафедри, інші мають кафедрального куратора.
Усі співробітники кафедри беруть безпосередню участь у діагностично-лікувальному процесі Центру, ведуть хворих, чергують по Центру, санітарній авіації, консультативній допомозі на дому, беруть участь у клінічних розборах, конференціях, нарадах, «днях фахівця», надають консультативну допомогу в інших відділеннях Центру, лікувальних закладах міста й області, підшефних ЦРЛ.
З ініціативи та за безпосередньої участі працівників кафедри в Центрі впроваджено низку нових сучасних діагностичних та лікувальних методик, у тому числі унікальних, що не мають світових аналогів, зокрема: ультразвукове й рентгенологічне обстеження сечостатевої системи; тонкоголкова біопсія передміхурової залози, біопсія нирок; черезшкірна аспіраційна пункція кіст нирок; діагностика й лікування інфекцій, що передаються статевим шляхом, лікування простатиту та лікування безплідності чоловіків; лікування імпотенції, у тому числі методом ендофалопротезування; дистанційне й контактне дроблення каменів нирок, сечоводів, сечового міхура; трансуретральна резекція поверхневого раку сечового міхура, аденоми та раку передміхурової залози на ендоскопічному устаткуванні; ендоскопічне «холодне розсічення» стриктур уретри й сечоводів; лікування сечостатевого туберкульозу; радикальне видалення сечового міхура з формуванням штучного сечового міхура зі збереженням природного сечовипускання; радикальне видалення передміхурової залози при її раку; проведення хворим на хронічну ниркову недостатність перитонеального діалізу й гемодіалізу, а також родинної трансплантації нирки.
Співробітники кафедри в середньому на рік лікують та консультують близько 10000 пацієнтів і виконують понад 1500 операцій.
ІСТОРІЯ КАФЕДРИ Уперше на Лівобережній Україні кафедра урології була заснована в лютому 1938 р. в Харківському медичному інституті учнем професора Р.М. Фронштейна та директором цього інституту Ашотом Михайловичем Гаспаряном.
Відомо, що вперше на медичному факультеті цього навчального закладу курс лекцій, присвячений сечостатевим хворобам, почав читати 1871 р. проф. І.К. Зарубін. З 1895 р. при госпітальній клініці проф. А. Г. Подрєз по 2 години на тиждень викладав курс «Хвороби сечостатевих органів».
Після смерті проф. А.Г. Подрєза лише 1903 р. на медичному факультеті було відновлено лекції та практичні заняття з курсу урології (1903–1904 н.р.) М.М. Кузнєцовим. Після затвердження Вищою Атестаційною Комісією Всесоюзного Комітету з питань справ Вищої школи д.мед.н., проф. Я.Б. Войташевський одержав посади професора, завідувача курсу урології при 2-ому ХМІ та декана педіатричного факультету, які обіймав до моменту евакуації інституту у вересні 1941 р.
У 1-ому ХМІ з 1925 р. до 1938 р. на кафедрі факультетської хірургії курс урології читав П.Л. Шупік. У цій клініці вперше у світі 1933 р. доц. Ю.Ю. Вороним здійснено трансплантацію трупної нирки хворій на уремію внаслідок отруєння сулемою. Трансплантат функціонував у перший день після операції.
У жовтні 1937 р. зі складу кафедри факультетської хірургії вийшов доцентський курс урології, реорганізований у лютому 1938 р. в самостійну кафедру урології. Її завідувачем став д.мед.н, проф. А.М. Гаспарян. Після повернення з евакуації в Харків кафедру урології було скасовано й до 1950 р. відповідний курс читався на кафедрі факультетської хірургії асистентом А.Е. Горліним.
Велику увагу питанню діагностики та лікування патології сечових і статевих органів приділяв завідувач кафедри факультетської хірургії з доцентурою з урології проф. О.З. Цейтлін. З 1958 року він очолював відкритий при кафедрі доцентський курс з урології. 1965 р. В.І. Шаповалу було присвоєно звання професора, а 1968 р. з його ініціативи в ХМІ знову відкрито кафедру урології, яку він і очолював до 1989 р. Із цього часу почалося постійне збільшення ліжкового фонду (до 650 спеціалізованих ліжок) і відкриття вузькоспеціалізованих відділень.
1994 р. за наказом ректора ХДМУ кафедру урології було виділено в самостійну в складі в. о. завідувача кафедри, д.мед.н., профеора В.І. Шаповала, доцентів д.мед.н. Ю.І. Козіна, к.мед.н. Е.К. Арнольді та асистентів к.мед.н. А.Р. Шлотгауера, к.мед.н. А.В. Аркатова. 3 10 січня 1996 р. кафедру очолює учень проф. В.І. Шаповала, к.мед.н., старший науковий співробітник, а з 1997 р. – професор В.М. Лісовий.
Аналіз широкого спектру й актуальності наукової діяльності кафедри урології ХМІ, яку понад чверть століття очолював проф. В.І. Шаповал, дозволяє встановити перевагу розвинутого протягом 1961–1967 рр. нефрологічного напрямку в урології. На кафедрі проходили навчання й виконали дисертаційні дослідження більше 40 аспірантів і клінічних ординаторів.
У жовтні 2005 р. професора В.М. Лісового було обрано Ректором Харківського державного медичного університету, а обов’язки завідувача кафедри урології і андрології виконував доцент Аркатов А.В., а з жовтня 2010 р. – д.мед.н., професор Гарагатий І.А. Також 2009 р. назву «Кафедра урології і андрології» було змінено на «Кафедра урології, нефрології та андрології». 1994 р. за наказом ректора ХДМУ кафедру урології було виділено в самостійну в складі в. о. завідувача кафедри, д.мед.н., профеора В.І. Шаповала, доцентів д.мед.н. Ю.І. Козіна, к.мед.н. Е.К. Арнольді та асистентів к.мед.н. А.Р. Шлотгауера, к.мед.н. А.В. Аркатова. 3 10 січня 1996 р. кафедру очолює учень проф. В.І. Шаповала, к.мед.н., старший науковий співробітник, а з 1997 р. – професор В.М. Лісовий. Аналіз широкого спектру й актуальності наукової діяльності кафедри урології ХМІ, яку понад чверть століття очолював проф. В.І. Шаповал, дозволяє встановити перевагу розвинутого протягом 1961–1967 рр. нефрологічного напрямку в урології. На кафедрі проходили навчання й виконали дисертаційні дослідження більше 40 аспірантів і клінічних ординаторів. У жовтні 2005 р. професора В.М. Лісового було обрано Ректором Харківського державного медичного університету, а обов’язки завідувача кафедри урології і андрології виконував доцент Аркатов А.В., а з жовтня 2010 р. – д.мед.н., професор Гарагатий І.А. Також 2009 р. назву «Кафедра урології і андрології» було змінено на «Кафедра урології, нефрології та андрології». Матеріали на допомогу студенту Study materials for English students Для вітчизняних студентівFor English-speaking students |