Кафедра офтальмології |
![]() |
НАУКОВІ НАПРЯМКИ “Профілактика ексудативної реакції після екстракції катаракти з імплантацією інтраокулярної лінзи шляхом медикаментозної корекції вегетативних порушень у хворих на вікову катаракту”. “Клініко-патогенетичне обгрунтування блокування вазопроліферації в комплексному лікуванні діабетичних ретинопатій та їх ускладнень”. “Селективна пряма реваскуляризація у комплексному лікуванні сенільних макулярних дегенерацій”. “Особливості змін переднього відрізку ока у хворих на цукровий діабет“. “Оптико-фізіологічні характеристики різноманітних методів оптичної та хірургічної корекції пресбіопії”. “Обгрунтування застосування аутологічних клітин лімба в лікуванні герпетичних кератитів”. Виконуються 1 докторська дисертация і 4 кандидатських дисертацій. Постійно проводиться підготовка кандидатів медичних наук, докторів медичних наук з офтальмології. За останній період розроблено більше 200 раціоналізаторських пропозицій, отримано 53 авторських свідоцтва, захищено 1 докторських та 12 кандидатських дисертацій, надруковано більше 500 наукових робіт. За останні 7 років колектив кафедри підготував та надрукував 42 учбово-методичних розробок, з них обраних монотематичних лекцій – 10, задач для тестового контролю – по “Крок-2” – 6, по “Крок-3” – 2 та монотематичні методички до практичних занять – 17. Для студентів, які навчаються на англійській мові, - підготовлено і видано англійською мовою 4 методичні розробоки. Монографій – 3. Активну участь приймають співробітники в роботі конгресів, з’їздів, симпозіумів, конференцій офтальмологів, як вітчизняних, так і міжнародних. Одержани гранти. Проводяться стажування в клініках за кордоном. Вперше, саме кафедрою офтальмології запроваджено проведення в Україні науково-практичних конференцій: молодих вчених офтальмологів України та фармакотерапії у офтальмології. СПІВПРАЦЯ З ІНШИМИ УСТАНОВАМИ
Кафедра бере участь у наукових з’їздах, конгресах, симпозіумах, мультицентричних дослідженнях нових препаратів. НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНА РОБОТА Кафедра проводить навчально-педагогічну роботу на базі офтальмологічного відділення КНП ХОР «ОКЛ». Педагогічна робота кафедри полягає у підготовці студентів IV курсу медичного факультету за спеціальностю “Лікувальна справа”, IV курсу педіатрічного, та стоматологічних факультетів. З метою підготовки до ліцензійного тестового іспиту “Крок-2” кафедра офтальмології систематично проводить комп’ютерні тренінги студентів у методичному кабінеті, де також створено умови для самостійного вивчення бази тестових завдань. Для кращого засвоєння знань на практичних заняттях та в подальшому успішного вирішення ситуаційних задач на кафедрі офтальмології видані методичні вказівки. Якісне проведення навчально-методичної роботи забезпечено розробкою методичних рекомендацій, які успішно впроваджено в педагогічний процес. На кафедрі здійснюється післядипломна підготовка кадрів на циклах тематичного удосконалення «Патогенез, клініка, лікування вікової макулярної дегенерації». Проводяться заняття з офтальмології зі слухачами суміжного циклу (дільничними педіатрами, дільничними терапевтами, лікарями загальної практики). ЛІКУВАЛЬНА РОБОТА Лікувально-діагностична робота проводиться на базі офтальмологічного відділення КНП ХОР «ОКЛ» (щорічно працівники кафедри консультують і лікують близько 6000 хворих з найрізноманітнішими ураженнями органа зору) Проводяться щотижневі обходи професора і доцентів кафедри, клінічні конференції. Розроблені і впроваджені в практику нові методи діагностики і лікування захворювання очей – вроджені патології диска зорового нерва, кісти скловидного тіла, методи дослідження функцій органа зору, спосіб локалізації шлемова канала, виявлення центральних скотом, доопераційний метод діагностики ураження м’язів при косоокості; лікування діабетичної ретинопатії, інтермедіальних увеїтів, кератомікозів, амбліопії, кератопатії, макулодистрофії, оптичних нейропатій, реваскуляризація при ускладнених увеїтах, лікування неоваскулярної глаукоми, вузькокутової глаукоми, вродженої косоокості, птоза, флебодеструкція, віскоканалостомія, флебодекомпресія. ІСТОРІЯ КАФЕДРИ Перша в Україні кафедра офтальмології була заснована на медичному факультеті Харківського університету 1870 року професором Л.Л. Гіршманом. 1872 року в Харкові з’явилася й перша самостійна клініка очних хвороб. Уже на той час на кафедрі читалися лекції, а на практичних заняттях розбиралися історії хвороб, існувала курація хворих. Послідовником Л.Л. Гіршмана був професор П.І. Барабашов.
З 1924 р. до 1928 р. кафедрою керували Є.П. Браунштейн, П.П. Прокопенко, А.Я. Самойлов. У цей період уперше було організовано фізіотерапевтичний кабінет, а також “летючі” загони офтальмологів для виявлення та лікування одного з найчастішого на той час захворювання очей – трахоми. До 1967 р. кафедру очолював Н.Є. Браунштейн.
З 1968 р. до 1999 р. завідувачами кафедри були професори М.О. Пеньков, С.Ф. Зубарєв, з 1999 р. кафедрою керує лікар-офтальмолог вищої категорії, доктор медичних наук, академік Інженерної академії України Павло Андрійович Бездітко.
|