Кафедра латинської мови та медичної термінології |
![]() |
Teachers’ contacts of Latin and medical terminology department Контакти викладачів кафедри латинської мови та медичної термінології
Головним напрямком педагогічної діяльності кафедри є оптимізація навчального процесу, зокрема систематизація теоретичного та лексичного матеріалу, поєднання традиційних підходів до навчання з впровадженням інноваційних методів. Викладання навчальної дисципліни «Латинська мова та медична термінологія» здійснюється українською та англійською мовами.
Одним із найефективніших засобів оптимізації навчання є розроблені на кафедрі завдання з елементами дослідницької роботи, що пропонуються студентам на заняттях для закріплення нового матеріалу і знаходять свій розвиток у роботі Студентського наукового гуртка. Для цієї роботи пропонується як термінологічний матеріал, так і лексика рідної або знайомої іноземної мови з різних галузей знань, що сприяє не тільки кращому засвоєнню матеріалу, який вивчається, а і формуванню уявлення про проникнення латинської мови в сучасні європейські мови.
Значну роль в активізації навчання відіграє самостійна робота студентів. Для цього викладачами кафедри розроблено і видано методичні вказівки та матеріали для самостійної роботи студентів.
Під час роботи викладачі кафедри систематично використовують інноваційні технології. Це насамперед робота на онлайн-платформі Quizlet, що дає можливість створювати модулі із набором понять та їхніми означеннями, а також сервіс Kahoot, завдяки якому проводяться вікторини у формі гри під час занять чи в асинхронному режимі.
НАПРЯМИ НАУКОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ До 2021 навчального року наукову роботу кафедри було присвячено компаративному дослідженню латинської медичної термінології та відповідної термінології сучасних європейських мов. Із цією метою кафедра співпрацювала з теоретичними та клінічними кафедрами університету. Основним видом роботи була розробка багатомовних термінологічних словників і посібників із медичної термінології. На основі «Міжнародної анатомічної номенклатури» разом із кафедрою анатомії людини складено частотний словник анатомічних термінів з їх еквівалентами українською, російською та англійською мовами.
Спільно з кафедрою мікробіології у 2006 році розроблено й видано посібник «Латинська мікробіологічна термінологія» з чотиримовним словником (із грифом МОЗ України, автори: А.Я. Циганенко, І.Р. Іоненко та ін.). У 2019 році спільно з кафедрою акушерства та гінекології №2 підготовлено і видано «Українсько-латинський словник з акушерства-гінекології та суміжних дисциплін», авторами якого є Ю. С. Паращук, Н. В. Дерев’янченко, М. Г. Грищенко та В. Ю. Паращук.
У зв’язку з активним впровадженням елементів гейміфікації у навчальний процес, а також розширенням сфери використання дистанційних форм навчання під час введення обмежувальних карантинних заходів, кафедра зосередила наукові пошуки на дослідженні інноваційних методів навчання. З 2021 року на кафедрі виконується науково-дослідна робота на тему: «Теоретико-методологічні засади використання інноваційних технологій під час вивчення латинської мови та медичної термінології у медичних закладах вищої освіти». У своїх наукових працях співробітники кафедри досліджують теоретичні та методологічні аспекти змішаного навчання. Особливу увагу у розвідках приділено питанням використання новітніх технологій під час проведення занять у очному та дистанційному форматі у групах, що навчаються українською та англійською мовами, адже робота з іноземними студентами потребує особливого підходу до викладання, що відрізняється за формою та змістом. З 2017 року на кафедрі проводиться щорічна Всеукраїнська студентська науково-практична конференція «Ars studendi terminologiae medicinalis: лінгвокультурологічний та лінгводидактичний аспекти вивчення латинської мови та медичної термінології».
ІСТОРІЯ КАФЕДРИ Історія кафедри латинської мови та медичної термінології починається з курсу латинської мови, організатором і завідувачем якого до 1941 року був Сокол М.С. В 1941 році завідувачем кафедри став Пантелеймонов А.М. – висококваліфікований педагог, що мав філологічну освіту. У цей час на кафедрі працювали також досвідчені педагоги-філологи Померанцев М.М., Март’янов Л.О., Гречко М.М. та інші.
З 1951 року колектив кафедри поповнюється молодими філологами-класиками, які закінчили класичне відділення філологічного факультету Харківського державного університету: Марченко Т.О. (1951), Терехова М.П. (1953), Бурнос О.І. (1954), Бузіна С.І. (1956).
Під керівництвом завідувача кафедри Пантелеймонова О.М. та старшого викладача Март’янова Л.О. зростає педагогічна майстерність молодих викладачів. Для удосконалення своїх знань вони здійснюють переклад праць видатних вчених-медиків ХІХ століття, написаних латинською мовою.
У 1958 році завідувачем кафедри став доктор історичних наук професор Отамановський В.Д., який займався вивченням історії медицини, а особливу увагу приділяв діяльності вчених-медиків України. За ініціативою та під керівництвом проф. Отамановського В.Д. та доц. кафедри зарубіжної літератури та класичної філології ХДУ Сидорової І.М. викладачі Терехова М.П. та Бурнос О.І. продовжують вивчення граматичних та термінологічних особливостей латинської мови праць Пирогова М.І. та захищають дисертації.
У 1964-1969 рр. кафедру очолює доц. Рєзнікова М. Ф. З 1969 по 2002 роки на посаді завідувача кафедри працює доцент Бурнос О.І. У методичній роботі кафедри поглиблюються питання інтеграції з медико-біологічними, клінічними кафедрами та кафедрою іноземних мов. Розробляються та видаються методичні вказівки та посібники.
З 1969 по 1972 роки зав. кафедри доц. Бурнос О.І. читає сумісно з зав. кафедри нормальної анатомії людини професором Синельниковим Р.Д. лекцію на тему “Історія розвитку анатомії та анатомічної термінології”. З 1973 по 1992 роки ця лекція читається сумісно з професором Бобіним В.В., а з 1993 по 2002 роки – із завідувачем кафедри нормальної анатомії людини академіком Лупирем В.М.
Ветеранами кафедри є викладачі, які працювали на кафедрі від 40 до 50 років: Терехова М.П. – 53 роки, Бурнос О.І. – 52 роки, Бузіна С.І. – 43 роки, Яценко В.В. – 44 роки.
З 1994 року на кафедрі працює доц. Іоненко І.Р., з 2002 по 2013 рік – завідувачем кафедри.
З 2014 року посаду завідувача кафедри обіймає доц. Дерев’янченко Н. В.
Матеріали на допомогу студенту Презентація вибіркової дисципліни "Рецептура" Критерії оцінки знань та умінь студентів |