Кафедра хірургії № 4 |
![]() |
НАВЧАЛЬНА РОБОТА Згідно з навчальними програмами та навчальними планами на кафедрі проводиться викладання дисциплін «Хірургія» студентам IV курсів; «Загальна хірургія» студентам III курсів, «Сестринська практика» студентам III курсів, «Догляд за хворими (практика)» студентам II курсів. Всі дисципліни викладаються, як вітчизняним, так і іноземним студентам медичних факультетів. Педагогічна робота полягає в підготовці студентів 2 курсу І медичного, ІІІ медичного, V і VІ факультетів із підготовки іноземних студентів (відповідно з російською/українською й англійською мовами навчання) за спеціальностями «Лікувальна справа», «Педіатрія» з дісципліни «Догляд за хворими (практика)»; студентів 3 курсу тих же факультетів за спеціальностями «Лікувальна справа», «Педіатрія» з дисциплін «Загальна хірургія» та «Сестринська практика», студентів 4 курсу VІ факультету із підготовки іноземних студентів за спеціальністю «Лікувальна справа» з дисципліни «Хірургія. Частина I. Абдомінальна хірургія»; факультету післядипломної освіти за спеціальністю «Лабораторна справа». На кафедрі діє студентській науковий гурток з хірургії. З метою підготовки до ліцензійних тестових іспитів «КРОК-2» та «КРОК-3» на кафедрі проводяться тренінги студентів для вивчення бази тестових завдань з хірургії. Розроблено та упроваджено в педагогічний процес низку методичних матеріалів, навчальних посібників та монографій для студентів і лікарів-інтернів. Всі методичні матеріали для студентів на кафедрі видаються трьома мовами – українською, російською та англійською. ОСНОВНІ НАПРЯМКИ ДОСЛІДЖЕНЬ Невідкладна хірургія черевної порожнини, оптимізація обсягу хірургічних втручань та аналіз післяопераційних ускладнень при захворюваннях щитоподібної залози, лапароскопічні та торакоскопічні втручання, військово – польова хірургія, торакальна хірургія, баріатрична хіругія, реконструктивно – відновлювальна хірургія.
ОСНОВНІ НАУКОВІ ЗДОБУТКИ За останні 7 років було надруковано 4 монографії, опубліковано 43 статті у фахових вітчизняних і зарубіжних журналах, 36 тез доповідей. За цей період на кафедрі захищено 3 кандидатські дисертації. Зараз виконуються 4 кандидатські дисертації. За результатами наукових досліджень одержано 8 патентів на винахід.
ЛІКУВАЛЬНА РОБОТА Лікувально-діагностична робота проводиться у базових відділеннях КНП "Міська клінічна багатопрофільна лікарня № 17" ХМР. Щорічно працівники кафедри консультують та лікують біля 4 500 хворих із найрізноманітнішою хірургічною патологією. Проводяться щотижневі обходи професорів і доцентів кафедри, клінічні та патологоанатомічні конференції, консиліуми. Виконуються складні оперативні втручання у хворих із різною хірургічною патологією печінки, жовчного міхура, позапечінкових жовчних протоків, підшлункової залози. У клініці оперують пацієнтів із хірургічною патологією органів черевної порожнини, варикозною хворобою нижніх кінцівок, післяопераційними грижами великих розмірів, у тому числі у хворих з ожирінням, із хірургічною патологією щитоподібної залози, паращитоподібних залоз, наднирників. Хірургічна клініка цілодобово забезпечує невідкладну хірургічну допомогу мешканцям міста. На базі лікарні функціонує цілодобовий травматологічний пункт. Співробітники кафедри, аспіранти, інтерни та члени студентського гуртка активно беруть участь у лікувально-діагностичному процесі. НАУКОВА СПІВПРАЦЯ Кафедра хірургії №4 активно співпрацює з кафедрами ХНМУ, кафедрами та підрозділами Харківської медичної академії післядипломного навчання, базовою кафедрою загальної хірургії Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова, Львівським національним медичним університетом імені Данила Галицького, НДІ мікробіології, вакцин та сироваток ім. І.І. Мечникова, активно налагоджуються стосунки з іншими українськими й зарубіжними університетами та лікарнями. ІСТОРІЯ КАФЕДРИ Історія кафедри загальної хірургії №1 бере початок з 1805 року, коли при Харківському університеті було сформовано кафедру теоретичної (або умоглядної) хірургії і хірургічної патології. Її очолив проф. Шумлянский Павло Михайлович. Серед працівників кафедри слід назвати такі імена відомих хірургів, лікарів та науковців свого часу, як М.І. Еллінський, П.А. Бутковський, П.А. Наранович, А.К. Струве, В.Ф. Грубе, І.К. Зарубін, М.С. Субботін, А.Г. Подрєз, Л.В. Орлов, М.А. Соколов, О.А. Мартинов, М.П. Трінклер, Б.Г. Пржевальський, О.В. Мельников, О.3. Цейтлін, С.Л. Мінкін, О.П. Дьяченко, Ю.М. Орленко, С.А. Шалимов, Т.І. Тихонова, О.В. Береснєв, В.М. Зибін, С.І. Шевченко. За історію свого існування кафедра загальної хірургії базувалась у багатьох клінічних лікарнях міста Харкова, пройшла через ланку реорганізацій та перейменувань. Але незмінним залишається основний вектор навчальної та науково-практичної роботи кафедри, а її молодий на сьогодні склад є амбітним і цілеспрямованим, зорієнтованим на науковий пошук і вирішення актуальних проблем сучасної хірургії, готовий утамовувати спрагу знань майбутніх лікарів і вчених, та спроможний сприйняти й реалізувати величезний досвід своїх попередників. З вересня 2021 року кафедра загальної хірургії №1 була перейменована в кафедру хірургії №4, у зв’язку з розширенням діяльності кафедри. |